MSM – lepotni in zdravilni mineral
Lepotni in zdravilni učinki MSM-ja
MSM v kozmetičnih izdelkih in prehranskih dopolnilih
Ko kupujete prehranska dopolnila in izdelke za nego kože, se običajno izogibajte sestavinam, ki jih ne morete izgovoriti. Vendar pa je hranilo, o katerem govorimo danes, morda izjema od tega pravila.
Predstavljamo vam metilsulfonilmetan. V nadaljevanju si preberite, zakaj se uporablja in zakaj ga bo vaša koža vzljubila!
Kaj je MSM?
MSM (metil sulfonil metan ali dimetil sulfon) je naravna oblika organske žveplove spojine, ki jo najdemo v vseh živih organizmih. Je najčistejša in biološko najbolj dostopna oblika žvepla, enega od bistvenih mineralov, ki so ključni za življenje in obnovo celic.
MSM se tradicionalno uživa kot prehransko dopolnilo za:
- izboljšanje zdravja sklepov
- za močne lase in nohte,
- lepo kožo
- in številna druga zdravstvena stanja (artritisa, osteoporoze in luskavice)
MSM lahko koristi vsem vrstam kože in starostim. Znano je, da je zelo učinkovit pri zdravljenju bolezni, kot so akne, ekcemi in luskavica. Prav tako je učinkovit tudi pri občutljivi in problematični koži. Kožo pomaga ohranjati zdravo in močno ter jo ščiti pred prezgodnjim staranjem in poškodbami kože.
MSM – lepotni in zdravilni mineral
Žveplo je četrti najpogostejši mineral v človeškem telesu in je znan kot “mineral lepote” in “mineral zdravljenja”, saj podpira proizvodnjo kolagena, spodbuja cirkulacijo in zmanjšuje vnetja. Približno polovica žvepla v telesu se nahaja v koži, mišicah, hrustancu in kosteh.
Čeprav žveplovi pripravki niso splošno znani, se že od časov Hipokrata – očeta sodobne medicine – uporabljajo za lepšanje kože in zdravljenje različnih kožnih bolezni.
Žveplo je strukturno in funkcionalno pomembno za 150 telesnih spojin in v telesu opravlja številne pomembne funkcije. Je sestavni del proizvodnje kolagena in elastina.
Kolagen je glavna strukturna beljakovina, ki drži kožo skupaj, pri čemer fibrile tipov I in III tvorijo mrežo, ki je v veliki meri odgovorna za mehanske lastnosti kože.
Okoli 25. leta začne sinteza kolagena za kožo v telesu upadati, kar se kaže v:
- manjši elastičnosti kože
- pojavu prvih gubic
- bolj suhi koži
Vsi si želimo, da bi čim dlje ohranili mladostno in zdravo kožo, kajne? Zato je pomembno, da nadomestimo oz. spodbudimo telo, da prične samo ponovno sintetizirati kolagen.
To lahko storimo z uživanjem prehranskih dopolnil s kolagenom. Hidroliziran kolagen namreč dokazano, spodbudi telo, da začne samo ponovno sintetizirati kolagen. Za sintezo kolagena, pa je kot že omenjeno ključen tudi MSM.
Kako deluje MSM?
- Lepotni učinki
Predvideva se, da naj bi MSM deloval kot donor žvepla keratinu. Keratin je beljakovina, ki gradi naše lase in nohte in je sestavljen večinoma iz žvepla.
Čeprav z vnosom kolagena telesu zagotovimo gradnike za tvorbo lastnega kolagena, kolagen ne spada med popolna beljakovinska živila. To pomeni, da ne vsebuje vseh aminokislin.
Ena izmed najpomembnejših aminokislin, za tvorbo keratina, ki jo je v kolagenu izjemno malo, je cistein. Cistein ne spada med esencialne aminokisline, kar pomeni, da ga je našo telo sposobno proizvesti samo. Tu pa nastopi MSM.
Cistein je namreč značilen po tem, da vsebuje v svoji strukturi žveplo, MSM pa predstavlja vir tega žvepla. Torej za tvorbo keratina, ki gradi nohte, kožo in lase je potreben cistein, za tvorbo cisteina pa je potrebno žveplo, ki ga dobimo iz MSMja.
- Protivnetno delovanje
Citokini so tisti, ki povzročijo večino odgovorov na bolezen in okužbo. Mnogi se sintetizirajo lokalno, v poškodovanem tkivu in delujejo na sosednje celice.
Kot smo že omenili ima MSM poleg lepotnih učinkov tudi protivnetno delovanje. Deluje tako, da zmanjša število citokinov, ki so odgovorni za vnetne odzive v telesu.
- Antioksidativno delovanje
Naša koža se stara zaradi številnih dejavnikov. En izmed njih je tudi oksidativni stres. Takšno staranje imenujemo fotostaranje.
Oksidativni stres pa ne povzroča samo prezgodnjega staranja kože, temveč deluje škodljivo tudi na organe in celice ter pospešuje razgradnjo naravnega kolagena.
MSM naj bi deloval tako, da poveča količino glutationa, ki je telesu lasten antioksidant ter zmanjšal produkcijo prostih kisikovih radikalov.
Lepotni in zdravilni učinki MSM-ja
- ščiti kolagen pred encimi, ki razgrajujejo kolagen.
- klinično dokazano zmanjšuje drobne linije in gube, saj pospešuje proizvodnjo kolagena in elastina.
- poveča naravno proizvodnjo glutationa, ključnega celičnega antioksidanta v telesu, in tako okrepi imunski sistem ter zmanjša pigmentacijo in celične poškodbe.
- deluje protivnetno, saj zmanjšuje proizvodnjo citokinov (pro-vnetnih snovi).
- zagotavlja telesu surovine, potrebne za ustvarjanje novih celic in obnovo poškodovanih celic.
- Vzdrževanje prožnosti in prepustnosti membrane kožnih celic, kar spodbuja učinkovito izmenjavo hranil in odpadnih snovi ter pomaga ohranjati čisto kožo.
MSM v kozmetičnih izdelkih in prehranskih dopolnilih
MSM lahko najdemo tako v izdelkih za nego kože, kot v prehranskih dopolnilih.
Izdelki za nego kože, ki največkrat vsebujejo MSM so kreme za obraz, roke in različni losjoni.
Molekula žvepla namreč zlahka prodre skozi številne sloje v koži, ter jo ščiti pred prezgodnjim staranjem ter poškodbami. Prav tako z svojimi protivnetnimi lastnosti kožo pomiri in navlaži.
Še posebej je priporočljiv za občutljivo kožo in kožo, ki je nagnjena k aknam. MSM namreč učinkovito odpravlja brazgotine, ki so nastale, kot posledica aken.
Zato bodite pri izbiri vlažilne kreme za obraz pozorni na to, da vsebuje MSM.
MSM v prehranskih dopolnilih
MSM lahko najdete tudi v prehranskih dopolnilih, kjer se pojavlja samostojno, večkrat pa tudi v kombinaciji s kolagenom.
Prehransko dopolnilo, ki vsebuje kombinacijo MSM-ja in kolagena je odlična kombinacija, saj se delovanje teh dveh sestavin medsebojno dopolnjuje.
Kot smo že omenili, je MSM donor žvepla, ki ga potrebujemo za tvorbo cisteina, ki je potreben za tvorbo keratina. Keratin pa je beljakovina, ki je glavni gradnik nohtov in las.
Delovanje MSM-ja in kolagena pa dopolnjuje vitamin C. Ta namreč sodeluje pri proizvodnji kolagena v našem telesu in s tem znatno izboljša stanje kože.
S prehranskim dopolnilom, ki vsebuje kombinacijo MSM-ja in kolagena boste poskrbeli za bolj elastično kožo in zmanjšan videz gubic. Poleg tega pa boste učvrstili tudi lase in nohte. Kolagen in keratin sta namreč pomembna pri proizvodnji zdravih las ter nohtov.
Študije poročajo, da se stanje las in nohtov izboljša že po nekaj tednih rednega uživanja MSM-ja.
Prav tako raziskave kažejo, da MSM izboljšuje gibljivost zapestij in ostalih sklepov. Pomagal naj bi tudi pri ohranjanju hrustanca. Zaradi njegovih protivnetnih učinkov, se ga pogosto uporablja v kombinaciji z učinkovinami za zdravljenje artritisa.
Uporaba MSM-ja pri artritisu je v znanstvenih študijah dokazano zmanjšala bolečino in zatekanje sklepov.
Stranski učinki MSM-ja
Redno uživanje MSM-ja ima dokazane pozitivne stranske učinke. Lasje postanejo močni in zdravi, nohti pa se ne lomijo več. Na obrazu se gube zmanjšajo, koža postane napeta in na videz bolj zdrava. Bolečine v sklepih in mišicah popustijo, uredi se prebava, naše počutje pa je vidno boljše.
Kaj pa negativni stranski učinki? MSM je sicer dokazano varno prehransko dopolnilo, ki ima minimalne stranske učinke.
Pomembno je, da z količino MSM-ja ne pretiravate. Priporočena dnevna količina MSM-ja je okoli 1,5-2g na dan. Zgornja meja pa se giblje okoli 4g na dan. Če presežete to količino, študije kažejo, da se lahko pojavijo nekateri negativni stranski učinki.
Če pretiravate z odmerkom, vas lahko presenetijo prebavne težave, kot so bolečine v želodcu, driska ali celo bruhanje. Pri bolj občutljivih se lahko pojavijo glavoboli ali nespečnost.
Zato je pomembno, da ne pretiravate in se s pravilno uporabo MSM-ja izognete neprijetnim stranskim učinkom.
VIRI:
1 Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement
2 Clinical and instrumental evaluation of skin improvement after treatment with a new 50% pyruvic acid peel
3 Efficacy of methylsulfonylmethane (MSM) in osteoarthritis pain of the knee: a pilot clinical trial
4 Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance